top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJustyna Łuszczki

A kiedy PIERŚ nie wystarcza...

wtedy bez wyrzutów sumienia nakarm swoje dziecko w inny sposób. Zdarza się, że niestety matczyna pierś nie wystarcza, nie sprosta potrzebom dziecka.

I pewnie z wielu stron w Internecie przeczytasz, że Twój organizm musi zaspokoić głód dziecka i nie ma innej opcji.

Niestety jest kilka sytuacji, kiedy natura przegrywa.

I nie jesteś niczemu winna. Jesteś najlepszą matką dla swojego dziecka. Decydując się na dokarmienie w sytuacji, kiedy jest to niezbędne, konieczne, podejmujesz najsłuszniejszą decyzję.

Oto kilka MEDYCZNYCH wskazań do suplementacji mieszanką mleczną:

  • bezobjawowa hipoglikemia niereagująca na częste karmieni piersią

  • objawy odwonienia

  • utrata masy ciała powyżej 10% masy urodzeniowej

  • opóźnione wypróżnienia lub stolce smółkowe utrzymujące się powyżej 5 doby życia

  • niewystarczające spożycie

  • opóźniona laktogeneza II i niewystarczające spożycie przez noworodka

  • silna bolesność podczas karmienia mimo prawidło przeprowadzonej interwencji laktacyjnej

Istnieje wiele metod, za pomocą których można dokarmić dziecko- od łyżeczki, kubeczków, drenów, po najbardziej popularną- podaż mleka za pomocą butelki i smoczka.


Wielu rodziców obawia się, że po nakarmieniu dziecka przez smoczek, nie będzie ono chciało ssać piersi. Podstawą tych obaw jest opisywane w latach 80.,90. zjawisko mylenia wzorców. "Dotychczasowe przekonanie o istnieniu zjawiska mylenia wzorca oraz wywoływania go przez ssanie butelkowego smoczka wydaje się coraz bardziej nieaktualne. Nowe spojrzenie na proces ssania piersi pokazuje, że różnice w mechanizmie ssania smoczka i piersi nie są aż tak duże, jak dotychczas sądzono."  "Nie ma dowodów wykazujących arbitralnie wyższość jednej metody dokarmiania nad drugą (Cloherty, 2005)  Warto znać wskazania do stosowania poszczególnych metod. Wszystkie metody używane we właściwy sposób pozwalają bezpiecznie dostarczyć dziecku dodatkowy pokarm i wspomóc funkcję ssania.  W połączeniu z odpowiednim wsparciem i edukacją rodziców pozwalają rozwiązać problem i korzystnie wpłynąć na przebieg karmienia piersią" Sposób ssania smoczka o szerokiej podstawie, który zamiast dziurek ma wypływ w kształcie litery Y, zbliżony jest do sposobu ssania piersi. Warto zatem stosować dokarmianie przez smoczek o szerokiej podstawie, który wymusza szerokie otwarcie ust, jak w karmieniu piersią. 


Przykładem może być Calma.


Calma umożliwia dziecku ssanie, przełykanie i oddychanie tak, jak robi to po dczas karmienia piersią. To innowacyjne rozwiązanie, nie zaburza karmienia naturalnego, pozwala dziecku na zachowanie wypracowanych nawyków. Takie rozwiązanie ułatwia przejść dziecku z karmienia piersią na „butelkę” i odwrotnie. To idealne rozwiązanie dla niemowląt karmionych piersią, które czasem trzeba nakarmić mlekiem odciągniętym przy pomocy laktatora lub gdy trzeba je dokarmić mieszanką mleczną.
Źródło: http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/metodydokarmiania.pdf "Karmienie piersią w teorii i praktyce" pod redakcją Magdaleny Nuhring- Gugulskiej, Moniki Żukowskiej- Rubik, Agnieszki Pietkiewicz "Standardy opieki medycznej nad noworodkiem w Polsce", Zalecenia Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, wydanie II (2017)

295 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page