top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJustyna Łuszczki

„Rzeka Mleka”


Czyż nie każda Mama marzy o sytuacji, w której nie będzie musiała, pobudzać laktacji aby wykarmić swoje Maleństwo. Nie będzie musiała martwić się, że w jej piersiach jest za mało tych drogocennych kropli. Nie będzie musiała popijać herbatek, ziółek i innych suplementów wspomagających laktację.

A jednak!

Przepełnione piersi mogą stanowić problem. I większość z Mam się o tym przekonała na „własnej skórze”

Prawie każda z Mam na swojej drodze mlecznej przeszła przez okres nawału pokarmowego.

Nawał jest zjawiskiem fizjologicznym i tak na prawdę, każda Mama powinna się cieszyć, że ją to spotkało, bo nawał to prognostyk długiej i udanej laktacji J

W 2-4 dobie ( u niektórych kobiet może być to 5-6 doba) dochodzi do przepełnienia piersi mlekiem. Gruczoł piersiowy jest wtedy napięty, przepełniony. W Twojej piersi Mamo, dochodzi właśnie do wzmożonej produkcji pokarmu.

Dlaczego tak się dzieje?

Jest to efekt prawidłowej pracy hormonów. Po porodzie dochodzi do odblokowania kompleksu laktogennego - spada poziom progesteronu a rośnie ilość wytwarzanej prolaktyny. Gruczoł piersiowy rozpoczyna intensywną produkcję pokarmu. Poszerzają się naczynia krwionośne oraz limfatyczne. Piersi staja się niewygodne, nabrzmiałe, ciężkie, samoistnie wypływa z nich pokarm. Skóra jest napięta, bardziej rozgrzana. Mama odczuwa dyskomfort.

W całej tej sytuacji stan ogólny Mamy jest dobry, nie gorączkuje. Piersi nie są bolesne i obrzęknięte.

Jak sobie poradzić z nawałem?

  • Regularnie przystawiaj Maluszka do piersi. Przepełniony gruczoł zostanie opróżniony przez aktywne ssanie Twojego dziecka. Staraj się pobudzić dziecko, aby ssało z obu piersi na jeden cykl karmienia. Karm również w nocy.

  • Nie dokarmiaj, nie dopajaj. Jeśli będziesz w czasie nawału podawała dziecku mleko modyfikowane albo będzie ono dopajane, nie będzie miało chęci aby aktywnie i regularnie ssać pierś Mamy. Piersi nie zostaną opróżnione.

  • Ważna jest również długość ssania. Dziecko powinno ssać co najmniej 10 min., z jednej piersi. (Mowa o nawale, a więc ssakiem jest noworodek J Niemowlaki potrafią opróżnić pierś nawet w kilka minut).

  • Użyj laktatora. Jeśli Twoje dziecko nie jest w  stanie opróżniać piersi regularnie, śpi za długo, a Ty czujesz, że „Twoje piersi więcej mleka nie pomieszczą”, użyj laktatora. Pamiętaj, aby odciągać pokarm tylko do odczucia ulgi.

  • Aby sobie ulżyć możesz stosować zimne okłady po zakończeniu karmienia.

  • Picie naparu z szałwii, może ograniczyć produkcję pokarmu.

W czasie nawału otoczka piersi jest nabrzmiała, brodawka ulega jakby „wciągnięciu” w głąb piersi. Dziecko może mieć problem, aby poprawnie uchwycić pierś. Aby mu pomoc możesz odciągnąć trochę pokarmu, by zmiękczyć otoczkę, przez co unikniesz nieprawidłowego przystawienia do piersi.

Pamiętaj!

Nieprawidłowe postępowanie podczas nawału może doprowadzić do obrzęku i zastoju pokarmu.

296 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page