top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJustyna Łuszczki

Brodawka piersiowa a karmienie

Kobiety różnią się od siebie kolorami oczu, długością i rodzajem włosów- jedne rude inne kręcone, wielkością piersi, ale też rodzajem brodawki sutkowej. I tak jak kolor oczu Mamy, Maluszkowi w żaden sposób nie będzie przeszkadzał, tak brodawka sutkowa może stać się sporym kłopotem.

Wyróżnia się następujące rodzaje brodawki sutkowej:

  • Zwykła

  • Płaska

  • Wciągająca się

  • Rzekomo wklęsła

  • Wklęsła

  • Długa

  • Szeroka

Nigdy wcześniej nie zastanawiałaś się droga Mamo, jaka masz brodawkę?

Jak to stwierdzić?

Nie da się ocenić rodzaju brodawki sutkowej, tylko na nią patrząc. Istnieją pewne testy, ćwiczenia, które pozwalają ostatecznie stwierdzić z jakiego typu brodawką mamy do czynienia.

Poprzez stymulację dotykowa, badanie palpacyjne jesteśmy w stanie odróżnić brodawkę płaską od zwykłej. Brodawka płaska pod wpływem dotyku NIE zacznie się uwypuklać.

 Za pomocą testy „szczypnięcia” odróżniamy brodawkę rzekomo wklęsłą, która po szczypnięciu wysuwa się, wciągająca się- która po szczypnięciu chowa się w głąb piersi.

Niezależnie o tego jaki typ brodawki posiadasz, ważne aby Twoje dziecko umiało sobie z nią poradzić.

Ważna jest jej elastyczność. W przypadku braku elastyczności kompleksu brodawka- otoczka, możemy się spodziewać kłopotów w uchwyceniu piersi przez niemowlę. 

Nie tylko brodawka piersiowa ma wpływ na przystawienie się dziecka do piersi. Ważna jest też budowa jamy ustnej maluszka, sposób otwierania buzi, wysuwania języka (krótkie wędzidełko języka?),stan jego zdrowia (obniżone napięcie mięśniowe?).

Ważne jest dopasowanie się dziecka do piersi, duet Mama i Dziecko muszą się zgrać. Nawet płaska, ale elastyczna brodawka nie będzie stanowiła przeszkody, jeśli Maluch umiejętnie będzie potrafił ją chwycić.

Na trudne brodawki są pewne „sposoby”. Jeśli dotyczy Ciebie ten problem, droga Mamo, nie martw się. Początki karmienia z trudnymi brodawkami bywają ciężkie, ale warto przetrzymać pierwsze problemy. Nagrodą może być długa mleczna droga.

Możesz popracować nad elastycznością brodawek wykonując np. ćwiczenia Hoffmana (rozciąganie palcami podstawy brodawki, w różne strony), stymulować dotykiem, zrolować u podstawy czy zastosować specjalne wkładki formujące, które nosi się pomiędzy karmieniami.

Innym sposobem na trudne brodawki, jest odpowiednia pozycja karmienia. Idealna pozycją do „zadań specjalnych” jest pozycja spod pachy. Spróbuj!

Możesz również podać dziecku pierś, stosując chwyt kanapkowy (spłaszczenie piersi zgodnie z położeniem warg Maluszka) lub chwyt filiżanki, co pozwoli na głębokie umieszczenie piersi w jamie ustnej dziecka i wyzwoli odruch ssania.

Są jednak sytuacje, w których trzeba zastosować swego rodzaju „łącznik”, między dzieckiem a piersią. Mowa o kapturkach silikonowych. Czasami jest to jedyny sposób na trudne brodawki i są Mamy, które dzięki nim karmią piersią. Nie należy jednak sięgać po nie zbyt pochopnie.

Jak się okazuje nie tylko płaskie czy wklęsłe brodawki stanowią problem. Przyczyną kłopotów w karmieniu piersi może być też brodawka długa czy szeroka. Długa brodawka w stosunku do wielkości jamy ustnej dziecka może powodować u dziecka odruch wymiotny albo maluch będzie zsuwał się z piersi i ssał tylko brodawkę. Szerokiej brodawki dziecko może nie być w stanie objąć.

Są to najczęściej problemy przejściowe. Dziecko szybko rośnie i zmieniają się proporcje.

Czy można przygotować brodawki do karmienia będąc jeszcze w ciąży?

Pewnie jeszcze nie raz usłyszysz, że brodawki można hartować. Przygotować do wielkiego wyzwania jakim jest karmienie piersią. Nie ma badań potwierdzających skuteczność „pracowania nad brodawką” w okresie ciąży, w poprawieniu ich elastyczności i tym samym poprawie jakości karmienia. Musisz tez pamiętać, że stymulacja brodawek sutkowych prowadzi do wydzielania oksytocyny, a co za tym idzie, istnieje ryzyko porodu przedwczesnego.


Źródło:

"Karmienie piersią w teorii i praktyce" pod redakcją Magdaleny Nuhring- Gugulskiej, Moniki   Żukowskiej- Rubik, Agnieszki Pietkiewicz

„Warto karmić piersią” Magdalena Nehring- Gugulska

„Karmienie piersią- poradnictwo i promocja” Karin Muss

1496 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page