top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJustyna Łuszczki

Czy potrzebny mi laktator?

Wiele z Mam, jeszcze będąc w ciąży, kompletując wyprawkę dla noworodka zadaje to pytanie. Czy potrzeby mi laktator? Czy kupić go już, z wyprzedzeniem? Czy poczekać, aż dziecko się urodzi? Jeśli kupić to jaki typ laktatora? Ręczny czy elektryczny?

Każdej Mamie powtarzam, że najlepszym laktatorem na świecie jest jej własne dziecko! Niestety zdarzają się sytuacje, w których Malucha trzeba wspomóc.

W jakich sytuacjach Mama wykorzysta laktator?

Na długiej drodze mlecznej (której każdej Mamie życzę), Mama może napotkać problemy, zdarzą się sytuacje, w których użyje laktatora. Na chwile, tymczasowo, doraźnie, a czasami okazuje się, że laktator to jedyna droga do karmienia piersią inaczej.

Laktator służy do odciągania pokarmu. Odciągać pokarm można za pomocą laktatora ręcznego, elektrycznego lub przy pomocy własnej ręki.

 Kiedy należy pomyśleć o odciąganiu pokarmu?

Już od pierwszych chwil życia Twojego dziecka, może się okazać, że wskazane będzie odciąganie pokarmu. Dzieje się tak kiedy dziecko, z różnych powodów nie ssie piersi. Aby zainicjować i utrzymać laktację wskazane jest wtedy regularne odciąganie pokarmu. Pierwsze porcje mleka (siary) najłatwiej odciągnąć ręcznie, do kubeczka/ kieliszka. Jest to niewielka ilość pokarmu.

 Z jakich powodów dziecko może nie ssać piersi ? Dzieje się tak w przypadku złego stanu ogólnego dziecka, kiedy musi być w inkubatorze, kiedy jest na wsparciu oddechowym, z powodu wcześniactwa, nie umie, nie chce, jest ospałe, ma nasiloną żółtaczkę, trudno je wybudzić na karmienie.

Jeśli Twoje dziecko nie zaczęło ssać piersi po narodzinach, rozpocznij odciąganie pokarmu nie później niż do 6 godzin od porodu.

Czy wiesz, że dla Twojego dziecka drogocenna jest każda kropla pokarmu, którą jesteś w stanie uzyskać? Wcześniakom podaje się nawet po 0,5 ml siary do przewodu pokarmowego! To bardzo mało, a robi tak wiele dla zdrowia Twojego Maluszka. Dlatego nie zniechęcaj się Mamo! Nawet dla tych kilku kropel warto rozpocząć odciąganie pokarmu. Czasami tak niewielką ilość siary zbiera się strzykawką, prosto z brodawki Mamy.

Jeśli Twoje dziecko nadal nie ssie Twojej piersi, a Tobie zależy aby otrzymywało mleko Mamy, rozpocznij regularne, pełne odciąganie laktatorem. Laktator zamiast dziecka przy piersi. Powinnaś odciągać od 8-12 razy na dobę z każdej piersi, przez 20-30 min! Wymaga to niebywałej dyscypliny i samozaparcia! 

Inna sytuacją, w której Mama sięgnie po laktator jest chęć zwiększenia produkcji pokarmu. Gdy dziecko przystawiane do piersi ssie, ale nieefektywnie. Gdy wydaje Ci się Mamo, że masz za mało pokarmu i chcesz dokarmić swoje dziecko, które nie przybiera na masie. Dokarmiaj swoim mlekiem!

 Laktator przyda się także, kiedy będziesz chciała zmagazynować większą porcję mleka i przechować na tak zwaną „czarną godzinę” albo najzwyczajniej w świecie, kiedy będziesz chciała, wyjść z domu sama i spotkać się z koleżankami. A co! Matka też człowiek, należy się J

Laktator to doskonała inwestycja dla Mam, które chcą dalej karmić swoim pokarmem a muszą wcześniej wrócić do pracy.

No i na koniec Laktator jako pogotowie ratunkowe dla Twoich piersi!

W nawale, posłuży Ci, aby odciągnąć pierwsze porcje pokarmu- pozwoli to na zmiękczenie otoczki i dziecku łatwiej będzie chwycić przepełnioną pierś. Czasem mleko z przepełnionej piersi wypływa pod ogromnym ciśnieniem, z którym Maluszek sobie nie radzi- denerwuje się, odpycha od piersi, krztusi (strumień mleka uderza z ciśnieniem o tylną ścianę gardła). Odciągając pierwsze porcje mleka, ułatwisz dziecku spokojny pobór pokarmu. Laktator okazać się może zbawieniem przy odbarczeniu piersi w obrzęku, zastoju i zapaleniu piersi, kiedy dziecko ssie nieefektywnie lub nie chce ssać z chorej piersi.

Jak używać laktatora?

 Istnieją dwa rodzaje odciągania- pełne, w którym praca laktatora zastępuje jakby pracę ssącego dziecka. Piersi opróżnia się całkowicie z zalegającego pokarmu oraz częściowe- w którym piersi opróżnia się tylko do odczucia ulgi albo do uzyskania niewielkiej porcji mleka, przed karmieniem dziecka lub pomiędzy nimi.

Odciąganie pełne, ma przypominać rytm i czas ssania dziecka. Początkowo powinnaś odciągać tyle razy ile razy przy piersi spędza czas noworodek – 8 do 12 razy. Odciąga się z obu piersi naprzemiennie (schemat Chele Marmet) po 5-7 min, następnie 3-5 min., następnie 2-3 min. lub jednoczasowe odciąganie z obu piersi przez 15 min.

Jak widzisz droga Mamo, laktator w wielu sytuacjach może być pomocny. W dzisiejszych czasach każda aktywna Mama nie wyobraża sobie karmienia piersią, bez korzystania z laktatora. Użyje go wiele razy, choćby dlatego, aby samej mieć chwilę wytchnienia i skorzystać z możliwości relaksu, aktywności sportowej czy dłuższego wyjścia z domu, zostawiając swój Skarb pod opieką Taty. Tata również będzie miał wiele radości, bo dotąd zarezerwowana dla Mamy sfera karmienia przypadnie jemu J

Zdaje sobie sprawę, że laktator może być dla wielu rodziców sporym wydatkiem i zrezygnują z jego zakupu. Pamiętaj, że w sytuacjach kiedy, będziesz czuła się zmuszona użyć laktatora, możesz go wypożyczyć. Wypożyczalnie oferują laktatory klasy szpitalnej, do których dokupuje się osobistą końcówkę. Mama dba o czystość tylko własnego lejka.

Swoją drogą, ktoś kiedyś policzył, że karmienie piersią, nawet z kupnem laktatora, jest dużo tańsze od karmienia mlekiem modyfikowanym :).

W zależności od tego który laktator wybierzesz (jeśli się na niego zdecydujesz) ważne abyś pamiętała o prawidłowym doborze lejka. W standardzie w większości laktatorów dołączone są lejki rozmiaru M. Jeśli stwierdzisz, że lejek ten będzie nieodpowiedni, należy dokupić osobną końcówkę. Nieprawidłowe korzystanie z laktatora może wyrządzić wiele złego.

Trzeba pamiętać o odpowiednich zasadach higieny przy używaniu laktatora. Po każdej pracy trzeba go porządnie umyć, wyparzyć lub wysterylizować.

Jak sobie ułatwić odciąganie pokarmu?

 Zasady są takie jak przy karmieniu Maluszka bezpośrednio z piersi. Chwila ta musi być dla Ciebie przyjemnością. Musisz zadbać o swoją wygodę, znaleźć miejsce  dla siebie, zrelaksować się np. włączając muzykę lub ulubiony serial. Odciągaj pokarm w obecności dziecka lub o nim myśl, to usprawni wypływ pokarmu. Przed przystąpieniem do odciągania możesz zrobić ciepłe okłady na piersi lub ciepły prysznic- rozluźni mięśnie i przewody mleczne. Możesz też delikatnie masować piersi w kierunku brodawki (nigdy nie ugniataj, nie „wyciskaj”)

Odciągnięte mleko podaj dziecku od razu lub przechowaj w lodówce czy zamrażalce.

Jak przechowywać pokarm? O tym w kolejnej odsłonie ;)Źródło:

 "Karmienie piersią w teorii i praktyce" pod redakcją Magdaleny Nuhring- Gugulskiej, Moniki Żukowskiej- Rubik, Agnieszki Pietkiewicz

„Warto karmić piersią” Magdalena Nehring- Gugulska

5651 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page