top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJustyna Łuszczki

IDEALNY POCZĄTEK

Pierwszy krzyk Twojego maleństwa, pierwsza łza wzruszenia spływająca po Twoim policzku. Od teraz jesteś Mamą.

Każda Mama chce dla swojego dziecka jak najlepiej. W tym momencie najlepszym co możesz dziecku ofiarować jest Twoje mleko. Jak to zrobić? Jesteś przerażona, niepewna? Nie martw się! Natura o to zadbała.

Pierwsze karmienie powinno odbyć się jeszcze na sali porodowej, w trakcie kontaktu "skóra do skóry". Poród dla dziecka jest trudnym doświadczeniem. Noworodek opuścił właśnie ciepłe, ciche i przytulne wnętrze Twojej macicy. Nagle odbiera wiele bodźców- hałas, zimno, intensywne światło. To wielki stres dla tak małej istoty. Położony zaraz po narodzeniu na nagim brzuchu Mamy, uspokaja się. Teraz czuje się bezpiecznie. Czuje Twój zapach, ciepło Twojego ciała, słyszy bicie serca, Twój głos, poznaje Twój smak. Ten moment jest kluczowy dla pomyślnego rozpoczęcia laktacji.  

Po porodzie wrażliwość dziecka na zapach i smak mleka Mamy jest bardzo intensywna. Noworodek położony i zostawiony na nagim brzuchu Mamy zaraz po narodzeniu, wykonuje charakterystyczne ruchy pełzania w kierunku piersi (crawling) i zaczyna poszukiwać brodawki.

Średni czas, którego noworodek potrzebuje aby rozpocząć szukanie piersi to ok 30-40 min. Po ok 50 min. do nawet 2 godzin następuje spontaniczne przystawienie się noworodka do piersi. Noworodek próbuje ssać, dotykając wargami, otwierając szeroko usta, liżąc brodawkę. Odszukanie piersi Mamy przez noworodka jest związane z różnorodnością doznań zmysłowych, ruchowych, pobudzeniem układu neuroendokrynnego, co pomaga dziecku poruszać się i uchwycić brodawkę.

Kiedy noworodek złapie pierś, zazwyczaj samodzielnie radzi sobie ze ssaniem i połykaniem pokarmu. Proces ten dostarcza mu wielu doznań zmysłowych, ponieważ na języku i wargach znajduje się najwięcej receptorów dotykowych. Czy wiesz, że noworodek częściej do pierwszego karmienia wybiera lewą pierś? Związane jest to z podążaniem za biciem serca Matki.

Podczas pierwszego kontaktu "skin to skin" również w organizmie Mamy zachodzą korzystne zmiany. W wyniku ssania piersi i stymulacji zakończeń nerwowych na brodawce sutkowej uruchamia się tzw. odruch oksytocynowy. Z przysadki mózgowej uwalnia się oksytocyna oraz prolaktyna, co ma wpływ na produkcję mleka oraz jego uwalnianie z pęcherzyków i przewodów mlecznych w kierunku brodawki sutkowej.

Podczas kontaktu "skóra do skóry" buduje się niepowtarzalna więź matki z dzieckiem. Dlatego tak ważne jest aby pierwszy kontakt Mamy i dziecka był nieprzerwany do czasu zakończenia karmienia (jeśli pozwala na to sytuacja kliniczna Mamy i Dziecka).


Życzę Wam, drogie Mamy, aby początek Waszej drogi mlecznej był idealny!


Źródło:

  1. "Karmienie piersią w teorii i praktyce" pod redakcją Magdaleny Nuhring- Gugulskiej, Moniki Żukowskiej- Rubik, Agnieszki Pietkiewicz

  2. "Opieka nad noworodkiem", redakcja naukowa Agnieszka Bałanda

  3. www.rodzicpoludzku.pl

  4. http://breastcrawl.org

87 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page